skip to Main Content
+372 508 7974 info@miromodo.ee
9 parimat eeterlikku õli talveperioodiks

STOP-märk viirushaigustele

Eukalüpt (Eucalyptus radiata) on tugevalt antibakteriaalse toimega, hävitab viiruseid ja aitab irrutada lima. See teeb eukalüptist suurepärase eeterliku õli talveperioodiks, mil kõikvõimalikud hingamisteede haigused kipuvad kimbutama.

Võid kasutada eukalüpti eeterlikku õli lõhnalambis, et õhku desinfitseerida, kui pisikud parajasti liikvel. Kui aga köha-nohu vaevab, on hea eukalüptiga teha inhalatsiooni. Lisaks on eukalüptil ergutav toime.

Ravintsara (Cinnamomum camphora, tsineool-tüüpi) on teine suurepärane õli viirushaiguste korral kasutamiseks. Ravintsara toime on eukalüptiga sarnane, kuid pehmem. Tänu sellele sobib see õli eriti suurepäraselt laste tohterdamiseks.

Ravintsara avab hingamisteid, kui turses limaskestade tõttu ei taha õhk hästi läbi käia. Erinevalt eukalüptist mõjub ravintsara aga rahustavalt ja und soodustavalt. Kui laps on haiguse tõttu pahur ja kinnine nina või köha ei lase uinuda, tilguta tilgake ravintsarat padja servale või ööpesu kaelusele. Seejuures jälgi, et laps käsi vastu õli ei hõõruks ja see silma ei satuks.

Piparmünt (Mentha x piperita) on kolmas viiruste ja bakterite vastase toimega õli. Piparmünt on aga väga ergutava toimega. Seepärast ei tasuks seda õli õhtul enne magamaminekut kasutada, kui on probleeme uinumisega.

Muidu on aga tegemist suurepärase õliga. Eriti, kui lisaks muule vaevab ka peavalu. Piparmünt on nimelt üks tugevamaid valuvaigistajaid.

Samas tuleb arvestada sellega, et piparmünt kergitab vererõhku. Seetõttu ei soovitata seda kõrgvererõhutõve all kannatajatele. Samuti ei sobi piparmünt alla 3-aastastele lastele.

Kõiki neid õlisid võib ühtlasti baasõlisse lahjendada ja määrida viirushaigusest valutavatele lihastele, köha korral ka rindkerele.

Tüümiani (Thymus vulgaris, linalool-tüüpi) eeterlikku õli võib samuti baasõlisse lahendada ja seda kehale määrida. Eriti juhul, kui viirushaigused kipuvad korduma.

Tüümian on väga positiivne õli, mis tugevdab nii immuun- kui närvisüsteemi. Kasutamisel tuleks aga jälgida, et tegemist on linalool-tüüpi tüümiani eeterliku õliga, mis ei ärrita nahka. 

Käed ja jalad soojaks

Ingveril (Zingiber officinale) on samuti desinfitseeriv, infektsioonide vastane ja lima irrutav toime. Seega on ka ingveri eeterlik õli viirushaiguste perioodil igati näidustatud. Lisaks on ingver väga soojendav ja tugevdav ning ergutab hästi perifeerset vereringet. Viimase puhul kipuvad käed ja jalad kergesti külmetama.

Sellisel puhul võta umbes 5 ml mõnda meelepärast baasõli ja sega sellesse 2-3 tilka ingveri eeterlikku õli. Külmal aastaajal masseeri selle seguga regulaarselt oma käsi ja jalgu. Nii hakkab vereringe neis vähehaaval paranema ja külmatunne väheneb.

Ka lihas- ja reumaatiliste valude korral võid probleemseid piirkondi sama seguga määrida. Regulaarsel kasutamisel tuleb vaid iga paari nädala tagant paari-kolmepäevane paus teha, et keha õliga liialt ära ei harjuks.

Talvemasendusest piiks

Greip (Cirtus paradisi) ja tegelikult kõik tsitruselised on suurepärased õlid talvise päikesevalguse puudumise korvamiseks. Greip on tõeline „rõõmuõli“. Tilguta seda lõhnalampi ja lase ruumil meeldiva aroomiga täituda. Samaaegselt see ka desinfitseerib ruumi õhku.

Greibi eeterlik õli tõstab tuju, rahustab, leevendab stressi ja masendust ning annab jõudu kurnatuse korral.

Sidrun (Citrus limon) on samuti võrratu eeterlik õli õhu desinfitseerimiseks. Lisaks on sidrunil ergutav ja keskendumisvõimet parandav ning pimeda ajaga kaasnevat masendust leevendav toime.

Apelsin (Citrus sinensis) aitab luua rahulikku meeleolu ja vähendab samuti masendust.

Tsitruseliste puhul tuleb kindlasti arvestada, et nad muudavad naha UV kiirgusele vastuvõtlikumaks. Kui lähete end lõunamaareisile turgutama või solaariumisse, vältige nende õlide nahale kandmist vähemalt paar-kolm päeva enne ja pärast päevitamist.

Must kuusk (Picea mariana) on aga tuntud oma jõudu andva ja närvisüsteemi tugevdava mõju poolest. Seega, kui tekib tunne, et enam ei jaksa ja kevad on veel lootusetult kaugel, aitab must kuusk edasi minna.

 

Refereeritud Ulla-Maija Grace’i raamatust „Käytännön aromaterapiaa“

Kommenteeri
Mida teha, kui sügisesed viirushaigused kimbutavad?

Kes meist poleks kogenud, kuidas rõskete sügisilmade saabudes hakkavad kasvavas tempos ligi tikkuma tülikad viirushaigused. Sellel on mitu põhjust. Ühest küljest soodustab jahe ja niiske ilm viiruste levikut. Teisest küljest hakkab nüüd päikesevalgust järjest vähemaks jääma ja inimesed muutuvad rohkem tubasteks. See viib D-vitamiini varude kiire kahanemiseni. Inimesed on rohkem stressis ja tulemuseks on immuunsüsteemi nõrgenemine. Nii tekibki viirushaigusesse haigestumiseks soodus pinnas.

Viirusesse nakatumise korral võib hullemast siiski pääseda, kui esimeste sümptomite ilmnemisel õigeaegselt tegutseda. Esimeseks häirekellaks peaks olema see, kui tunnete ühtäkki seletamatut väsimust ja jõupuudust. Põhjuseid võib olla teisigi, aga kui olete hiljuti mõne nohuse-köhase inimesega kokku puutunud, on üpriski tõenäoline, et hakkate ka ise haigestuma. Sageli järgneb väsimusele peatselt pisut kipitav kurk või nohune nina või mõlemad koos. Siis on tagumine aeg midagi ette võtta, et täiesti haigeks jäämist vältida.

 

Alljärgnevalt mõned soovitused, kuidas ennast viirushaiguse korral ise aidata

Võta aeg maha. Sinu keha vajab puhkust. Maga nii palju, kui võimalik. See on parim ravim kehale.

Väldi külmetamist. Kui immuunsüsteem on juba niigi koormatud, võib külmetamine kiiresti olukorra hullemaks teha ja tõsisema haigestumise kaasa tuua. Seega müts pähe, kindad kätte ja jalad sooja!

Joo palju vett

Veele võid lisada veidike õunaäädikat või sidrunit, nii et sellele tuleb kergelt hapukas maitse. Joo pigem toasooja vett, sest külma vee joomine võib viirushaiguse korral kergesti kurguvalu põhjustada või selle hullemaks muuta.

Tee endale sooja ingveri-sidruni jooki. Selleks lisa kuumale veele mõned mahekasvatatud sidruni ja ingveri viilud ning lase veidi aega tõmmata. Kui vesi pealt joodud, söö tassi põhjas olevad sidruni- ja ingveriviilud ka ära. See kombinatsioon on väga efektiivne viiruste tõrjuja ja sageli muutub enesetunne kiiresti paremaks. Joo ingveri-sidruni jooki mitu korda päevas, kuni viirus on seljatatud.

Joo ka taimeteed. Näiteks tüümianist valmistatud teed, kuna tüümianil on tugev viirusevastane toime.

Kui kõigele vaatamata kerkib palavik, ära kiirusta seda väga kergekäeliselt alandama. Palavik on organismi kaitsereaktsioon ja kehatemperatuuri tõus pärsib viiruse paljunemist. Kui palavikku on aga vaja kontrolli alla saada, proovige pigem looduslike vahenditega seda teha. Angervaksa- või pärnaõietee looduslike palavikualandajatena on siin omal kohal.

Väldi süsivesikuid

Väldi võimalikult palju süsivesikute, eriti rafineeritud suhkru ja nisujahu tarbimist. Süsivesikud soodustavad kehas põletikuliste protsesside tekkimist. Söö pigem vähem ja kergeid toite, et keha ei peaks kulutama palju energiat toidu seedimisele. Seedesüsteemi korrastamisele tasub üldse suuremat tähelepanu pöörata, sest hästi toimiv immuunsüsteem saab suuresti alguse korralikult toimivast seedimisest.

Toeta immuunsust vitamiinide ja mineraalidega

Tarbi magneesiumi koos C-vitamiiniga. Lisaks muudele rollidele kehas, toetab magneesium ka immuunsüsteemi. Sama teeb on ka C-vitamiin, mis ühtlasi parandab magneesiumi imendumist.

Teine oluline mineraal immuunsüsteemi seisukohalt on tsink. Ka seda võiks lisaks manustada, eriti kui limaskestad on põletikulised ja ärritunud, sest tsink soodustab limaskestade paranemist.

Tee läbi üks D-vitamiini kuur. D-vitamiini puuduse korral satub immuunsüsteem väga suure löögi alla. Kaubanduses on saadaval erinevaid D-vitamiini preparaate. Soovitame kasutada kindlasti just loodusliku päritoluga D-vitamiini. Tänapäeval on saadaval isegi taimset D3-vitamiini, mis sobib ka veganitele.

Abi eeterlikest õlidest

Kui nina limaskestad on turses ja nina tundub „umbes“ olevat või on ülemised hingamisteed ärritunud ja hingamine seetõttu raskendatud, tilguta aeg-ajalt tilgake ravintsara eeterlikku õli endale krae nurka või rinna ette. Ravintsara aitab avada hingamisteid ja muudab hingamise lihtsamaks.

Kohe, kui tunned, et kurk hakkab veidi kipitama ja muutub valulikuks, pihusta viivitamatult Tea-TreePluss teepuu vesilahust endale kurku. Seejuures sihi hoolega kohta, kus valu ja ebameeldivustunne on kõige suuremad. Korda protseduuri vastavalt vajadusele. Teepuul on väga tugev viiruste vastane toime ja kurguvalu leevenemine on garanteeritud.

Kui oled ise või mõni sinu pereliige on nakatunud viirusesse, tuleb kasuks ruumide desinfitseerimine. Selleks võta peene pihustiga pudel. Vala sinna ca 50 ml alkoholi ja tilguta juurde umbes 10 tilka tüümiani või teepuu eeterlikku õli (võid neid omavahel ka kombineerida). Loksuta segu intensiivselt, et eeterlik õli korralikult alkoholi lahustuks.

Seejärel vala alkoholi ja õli segule juurde umbes 300 ml vett. Loksuta pudeli sisu veelkord korralikult läbi. Saadud lahustega käi läbi kõik ruumid, kus põhiliselt viibid ja pihusta seda peenikese auruna õhku. Pihusta lahust sel määral, et see jõuaks langedes õhukese kihina ka ruumis olevate esemete pindadele. Selliselt desinfitseerid ka neid. Kasuta segu sama päeva jooksul ära, sest seistes kaotab see oma toime.

Kommenteeri
Tea-TreePlus – nr 1 toode sinu koduapteegis

Teepuu vesilahus

Tea-TreePlus ehk teepuu vesilahus on kindlasti üks populaarsemaid tooteid meie klientide hulgas. Põhjust pole vaja kaugelt otsida. Tegemist on suurepärase loodusliku abivahendiga kõikvõimalike hädade korral, mis lihtsalt peab kodus olemas olema! Mis siis teevad sellest niisuguse imevahendi? Nendeks on kolm vaprat „sõdurit“ igasuguste „pisipahalaste“ vastu võitlemisel: teepuu, kummel ja lavendel. Kõik kolm on tuntud oma antiseptilise ja põletikuvastase toime poolest. Vähem ilmselt teatakse, et nad aitavad tõrjuda ka parasiite. Teepuu ja lavendel annavad lisaks tugeva viiruse- ja seenevastase toime. Ning nii teepuust, kummelist kui lavendlist saab kindlasti tõhusat leevendust erinevate naha- ja limaskestaprobleemide puhul. Teepuust on ühes meie varasemas artiklis ka veidike pikemalt juba juttu olnud ja selle kohta saad lugeda siit. Teepuu eeterliku õli terapeutilistest omadustest leiad ülevaate aga siit.

100%-lised eeterlikud õlid on nahale või limaskestale otse kandmiseks liiga kanged ja vajavad eelnevat lahjendamist. Siin tulebki appi Tea-TreePlus, milles kõik loetletud õlid on kenasti juba ohutusse kogusesse doseeritud ja mugavalt vette emulgeeritud. Pole muud, kui pihusta aga vatitupsule või otse probleemsele kohale. Vajadusel saab aga Tea-TreePlussi veele lisades omakorda lahjendada. Sellist lahust võib siis edukalt kasutada näiteks suu loputamiseks või kurgu kuristamiseks.

Abi akne korral

Kõigepealt selliste nahahädade korral, kus on tegemist bakterite, seente või viirustega. Tea-TreePlus sobib suurepäraselt aknevinnide, vistrike ja komedoonide kuivatamiseks ning peaks kindlasti kuuluma nende teismeliste igapäevasesse arsenali, keda akne kimbutama kipub. Vinnide kuivatamiseks piisab sellest, kui tupsutada neid Tea-TreePlussiga 2-3 korda päevas. Kõige parem on seda teha pärast hommikust ja õhtust nahapuhastust. Lahust tuleb kanda otse vinni peale ja pigem vältida selle sattumist tervele nahale, et seda mitte kuivatada.

Tea-TreePlussi võib kasutada alati, kui on vaja nahka desinfitseerida, põletikku vähendada ja naha paranemist edendada. Olgu selleks siis väiksemad haavakesed, kriimustused, nahapõletikud, hõõrdunud kohad, kannalõhed, põletikulised küünenahad, lööbed või putukahammustused (sh puugihammustus). Aga ka huuleherpes, tüükad, paised, impetiigo ja peanaha probleemid. Seejuures ei tohi ära unustada, et see vahend sobib suurepäraselt ka lemmikloomade nahahädade korral. Pihusta lahust otse probleemsele kohale või eelnevalt vatipadjale ja tupsuta siis sellega kahjustunud nahka.  Tea-TreePlussiga võib ka lihtsalt käsi desinfitseerida ning seetõttu on mõistlik see reisile minnes alati kotti torgata ja kaasa võtta.

Küüneseen kontrolli alla

Seenhaigused on tihtipeale väga tülikad ja visad taanduma. Tänu teepuule ja lavendlile on Tea-TreePlus heaks looduslikuks vahendiks ka nende vastu võitlemisel. Naha seeninfektsioonide korral pihusta või kanna teepuu vesilahust vatitiku abil 2-3 korda päevas tabandunud alale. Jätka seni, kuni nahk saab puhtaks ja terveks. Küüneseene regulaarseks tõrjumiseks lõika seenest kahjustatud küüneosa iganädalaselt tagasi. Tilguta või kanna vatitiku abil umbes üks tilk teepuu vesilahust 3 korda päevas probleemsele kohale. Jälgi hügieeninõudeid: kanna alati puhtaid ja loodusklikust materjalist sokke, desinfitseeri regulaarselt jalanõusid (selleks võid edukalt kasutada ka Tea-TreePlussi) ja et mitte uuesti nakkust saada, väldi avalikes pesemiskohtades paljajalu liikumist. Küüneseene kontrolli alla võtmiseks tuleb varuda kannatust. Oluline on siin regulaarne ja järjekindel tegutsemine. Tulemuse saamine eeldab Tea-TreePlussi igapäevast vähemalt 6-12 kuud, aga küünte tervise taastamine on seda vaeva väärt.

Tea-TreePlussiga saab edukalt tohterdada ka suu limaskesta, igeme ja kurgupõletikke. Nagu nahale võib Tea-TreePlussi vajadusel 2-3 korda päevas ka otse suu limaskestale, igemele või kurku pihustada. Suu loputamiseks või kurgu kuristamiseks tuleks aga Tea-TreePlussi veega lahjendada. Selleks lisa 8 pumbatäit teepuu vesilahust 1 dl veele ja sega korralikult läbi. Saadud lahust ära säilita, vaid kasuta koheselt ära.

Kiire lahendus kurguvalu puhul

Kui tunned aga esimesi viirushaiguse sümptomeid, kus kurk hakkab veidi kipitama ja muutub valulikuks, haara viivitamatult Tea-TreePlussi pudel ja pihusta teepuu vesilahust endale otse kurku. Seejuures sihi hoolega kohta, kus valu ja ebameeldivustunne on kõige suuremad. Vähemalt poolt tundi ära midagi peale söö ega joo ning lase teepuu vesilahusel rahulikult toimida. Korda protseduuri kindlasti veel enne magamaminekut. Sõltuvalt viirusest tekitatud põletiku intensiivsusest võib lahus esialgu tekitada limaskestal tugevama kipitustunde. See on normaalne. Ka lahuse maitse on mõrkjas ja pole kuigi meeldiv. Kannata need ära ja tulemuseks on esialgse valu kadumine või vähemalt selge vähenemine. Kui lahus tundub siiski liiga kange olevat, lahjenda seda veega, nagu eespool juttu oli. Seejuures võiks kasutada keedetud vett, mis on jahutatud umbes kehatemperatuurini (kurku kuristades tundub kergelt soojana, mitte kuuma ega jahedana). Saadud lahusega kurista kurku korralikult ja korda seda kohe, kui tunned, et kurguvalu hakkab taas intensiivsemaks muutuma. Õigeaegselt tegutsedes, võib nii viiruse koheselt kontrolli alla saada ja hullema ära hoida.


Eeterlikud õlid, mida Tea-TreePlussis on kasutatud, pärinevad mahepõllumajandusest ning on kõrgeima kvaliteedi ja kontrollitud koostisega, mis tagab nende terapeutilise toime. Toode täidab Soil Associaton COSMOS Natural mahetoote sertifikaadi nõuded, selles on kasutatud vaid GMO-vaba ja looduslikku päritolu toorainet ning seda ei ole testitud loomadel.

Tea-TreePlus on saadaval kahes erinevas pudelis. Suurem Tea-TreePlus on villitud 100 ml klaaspudelisse ja sobib seetõttu pikemaajaliseks säilitamiseks. Väiksem Tea-TreePlus on 50 ml plastpudelis, mida on mugav nii reisile minnes kui vajadusel igapäevaselt endaga kaasa võtta.

 

 
Kommenteeri
Kuidas säilitada eeterlikke õlisid?

Ehtsad eeterlikud õlid on ”elavad” substantsid. Kui avad eeterliku õli pudeli, lööb selle lõhn kiiresti ninna. See tuleneb asjaolust, et eeterlikud õlid polegi tegelikult õlid tavapärases mõistes. Tegemist on hoopis väga lenduvate vedelikega. Ega asjata pole nende nimetuses sees sõna „eeterlik“. Seepärast tuleb eeterlikke õlisid säilitada hoole ja armastusega.

Eeterlik õli olgu tumedas klaaspudelis

Eeterlikud õlid

Alustuseks on mõistlik juba eeterlikku õli ostes jälgida, et see oleks villitud tumedavärvilisse klaaspudelisse. Mida tumedamasse, seda parem. Eeterlikud õlid on nimelt tundlikud valgusele ja see võib esile kutsuda muutusi nende keemilises koostises. Isegi, kui eeterliku õli pudel on tume, hoia teda ikkagi pimedas kohas! Eeterlike õlide puhul on tegemist tugevate kontsentraatidega. Seepärast ongi soovitatav, et nii eeterlike õlide kui neid sisaldavate toodete puhul kasutataks klaastaarat, mitte plastmassi. Sellega tagad, et õli ei reageeri taaraga ja selle koostis püsib muutumatuna. Eriti oluline on see neil juhtudel, kus toodet seisab taaras pikemat aega.

Vali õige säilituskoht

Ka säilituskoha temperatuur on tähtis. Eeterlikud õlid on soojusele tundlikud. Ideaalis võiks hoiukoha temperatuur olla umbes +8°C ringis. Ehk näiteks külmikuriiulil üks eraldi karbike, mis kaanega suletav, on hea lahendus, kus eeterlikke õlisid säilitada.

Nagu mainitud, on eeterlikud õlid väga kergesti lenduvad. Kui jätate õlipudeli lahtiselt seisma, võite ühel hetkel eest leida sootuks tühja pudeli. Lisaks tuleb võimalikult vältida eeterliku õli kokkupuudet õhuga. Seetõttu sulge eeterlikku õli kasutades pudel iga kord korralikult korgiga, enne kui selle käest paned. Samuti kontrolli, et õlipudeli kork oleks tihedalt kinni keeratud, enne kui selle säilituskohta asetad.

Kui eeterliku õli säilitamisel on kõik tingimused korralikult täidetud, püsib see kasutuskõlbliku ja toimivana umbes 18-24 kuud. Erandina tuleb meeles pidada, et tsitruselistest valmistatud õlide säilivus on vaid 9 kuud! Pärast „parim enne“ kuupäeva möödumist hakkab eeterliku õli terapeutiline toime nõrgenema. Kõige parem on aga eeterliku õli kasutuskõlblikkust hinnata oma ninaga. Nii kaua, kui eeterliku õli lõhn püsib „õige“ ja muutumatuna, võib seda kasutada. Tuleb lihtsalt arvestada, et ajaga selle toime nõrgeneb ega ole ei ole enam nii tugev, kui värskel õlil. Siiski on mõistlik kasutuskõlblikku, kuid säilivusaja ületanud eeterlikku õli kasutada pigem lõhnalambis ja vältida selle kandmist nahale.

Kui valmistad aga eeterlikust õlist ja baasõlist valmissegu näiteks massaažiks või niisama peale määrimiseks, järgi selle säilitamisel samu põhimõtteid, mida eeterlike õlide puhul: hoia segu tumedas ja korralikult suletud klaaspudelis pimedas ja jahedas kohas. Sellisel juhul püsib segu kasutuskõlblikuna 2-3 kuud.

Leia aegunud õlile rakendus

Vanaks läinud eeterlikele õlidele saab aga leida mitmesugust rakendust. Need sobivad suurepäraselt erinevate koduste puhastus- ja desinfitseerimisvahendite või õhuvärskendajate valmistamiseks. Lisa näiteks pesu pesemisel mõni tilk eeterlikku õli pesuvahendile või -pehmendajale ja pesu saab mõnusalt värske aroomi. Või tilguta õli põrandapesuvette ning tulemuseks on puhtam põrand ja mõnusalt lõhnav tuba. Või lõhnasta eeterliku õliga välikäimlat. Märksõnadena võib veel nimetada riidekappi, jalanõusid, autot jne. Võimalusi on rohkelt, tuleb vaid fantaasiat kasutada. Eriti seetõttu, et nii hinnalisi loodusande on patt lihtsalt minema visata.

Kommenteeri
Back To Top