Skip to content
+372 518 8442 info@miromodo.ee

Melaleuca alternifolia ehk teepuu

Teepuu eeterlik õli on näiteks eukalüpti ja lavendli eeterlike õlide kõrval üheks tuntuimaks ja enim kasutust leidvaks õliks erinevates kosmeetika- ja loodusravitoodetes. Sellest tulenevalt toome siinkohal ära tõlke Ulla-Maija Grace’i koostatud artiklist, mille ta avaldas käesoleva aasta aprillis oma blogis.

TEEPUU (Melaleuca alternifolia)

Teepuu eeterlik õli on kui apteek väikeses pudelis. Selle õli erakordne vägi tuleneb tema unikaalsest koostisest. Teepuu eeterlik õli kaitseb organismi kahjulike mikroobide eest ja toetab inimese immuunsüsteemi.

Teepuu (Melaleuca alternifolia) on pärit Austraaliast, kus erinevaid liike teepuusid leidub üle 300. Tänu tõhusale toimele tuntakse ja kasutatakse teda kõige rohkem. Teepuuks nimetas selle taime kuulus inglise maadeuurija Kapten Cook 18. sajandi teisel poolel Vaiksel ookeanil reisides.

Teepuu ehk tee-melaleuka on igihaljas nõeljate lehtedega põõsas. Taime kollakasrohelised ja pehmet pudeliharja meenutavad õied ehivad põõsa oksatippe. Teepuu algseks looduslikuks kasvukohaks olid raskesti läbitavad sooalad.

Bundjalungi aborigeenid tundsid hästi Melaleuca alternifolia raviomadusi. Muuhulgas kasutasid nad seda taime haavade ja nahaprobleemide tohterdamiseks, pannes taime purustatud lehti haige koha peale ja kattes need siis sooja savikihiga.

Esimest korda uuriti teepuu raviomadusi 1925. a, kui teadlane Arthur Penfold avaldas oma töö, milles tõdes, et Melaleuca alternifolia antiseptilised omadused on tollal laialdaselt kasutatud karboolhappest 13 korda tugevamad. Kolm aastat kestnud süstemaatiliste uuringute tulemusena leiti, et selliste omadustega teepuu pärineb eelkõige just Bungawalby sooaladelt. Ühtlasi näitas uurimus, et märkimisväärseid erisusi leidub ka erinevate taimede poolt toodetud eeterlike õlide koostises. Uurimistööde tulemusena muutus teepuu mõneks ajaks arstide ja hambaarstide seas populaarseks, kuna avastati, et lisaks mikroobide efektiivsele hävitamisele kõrvaldab ta ka põletikureaktsiooniga kaasnevat mäda, seejuures kudesid ärritamata. Probleemiks oli tol ajal aga õli kättesaadavaus ja kvaliteedi ühtlus. Teepuud korjasid üksikud asjatundjad raskesti ligipääsetavatest soodest, varustatuna teravate nugade ja džuudist kottidega. Penitsilliini ja sünteetiliste ravimite levikuga langes teepuu aga unustusehõlma.

Looduslikult kasvav teepuu Austraalias

Euroopasse jõudis teepuu 1980ndate aastate keskel Londoni loodusravi messide ja aroomiteraapia kaudu. Seejärel tulvas turule mitmesuguseid ja erineva kvaliteediga teepuuõlisid, mille koostis oli tundmata.

Algupärane Austraaliast pärit standard määras teepuu eeterliku õli koostise järgmiselt: terpineen-4-ooli üle 30% ja 1,8-tsineooli alla 15%. Tänapäeval määratletakse õli põhikomponendid järgnevalt: kolm tähtsaimat komponenti terpineen-4-ool, c-terpineen ja α-terpineen moodustavad kokku umbes 70% ning p-tsümeen, terpinoleen, α-terpineool ja α-pineen umbes 15% õli komponentidest, mida ühtekokku tuntakse umbes 100 (Brophy et al.1989).

Uuringud on näidanud, et kõige tõhusamateks komponentideks, mis pärsivad erinevate mikroobide, seente ja bakterite kasvu ning neid hävitavad, on terpineen-4-ool, α-terpineol, α-pineen ja β-pineen ning seejärel 1,8-tsineool.

Antifungal activity of the components of Melaleuca alternifolia (tea tree) oil
K.A. Hammer 1, C.F. Carson 1 and T.V. Riley 1,2
1 Discipline of Microbiology, School of Biomedical and Chemical Sciences, The University of Western Australia, Crawley, WA, Australia,   and
2 Division of Microbiology and Infectious Diseases, Western Australian Centre for Pathology and Medical Research, Queen Elizabeth II Medical Centre, Nedlands, WA, Australia
2003/159: received 26 February 2003, revised and accepted 13 June 2003

Teepuu eeterliku õli kasutamine

Iseseisvalt võib eeterlikke õlisid kasutada vaid välispidiselt ja neid tuleb enne nahale kandmist alati lahjendada. Lahjendamiseks sobivad nahka hooldavad ja võimalikult tagasihoidliku lõhnaga taimeõlid nagu näiteks jojoobi– või aprikoosiseemneõli. Lahjendussuhe sõltub kasutaja vanusest. Alla 3-aastastele lastele ei tohiks eeterlikku õli ilma vastava spetsialisti soovituseta üldse nahale kanda. 3- kuni 7-aastastele lahjendada 1 tilk 10 ml taimeõlisse, 7- kuni 12-aastastele ja halvas seisundis olijatele 1 tilk 5 ml taimeõlisse. Täiskasvanutele 2-3 tilka 5 ml taimeõlisse.

Tea-TreePlus teepuu vesilahus on väga turvaline ja mitmekülgselt kasutatav vahend, mis on pakendatud mugavalt kaasaskantavasse pumbaga pudelisse.

Teksti koostanud Ulla-Maija Grace

Soomekeelne originaaltekst avaldatud 1. aprillil 2017

http://www.ullagrace.fi/tea-tree-melaleuca-alternifolia/

 

Back To Top