skip to Main Content
+372 518 8442 info@miromodo.ee

Kuidas säilitada eeterlikke õlisid?

Ehtsad eeterlikud õlid on ”elavad” substantsid. Kui avad eeterliku õli pudeli, lööb selle lõhn kiiresti ninna. See tuleneb asjaolust, et eeterlikud õlid polegi tegelikult õlid tavapärases mõistes. Tegemist on hoopis väga lenduvate vedelikega. Ega asjata pole nende nimetuses sees sõna „eeterlik“. Seepärast tuleb eeterlikke õlisid säilitada hoole ja armastusega.

Eeterlik õli olgu tumedas klaaspudelis

Eeterlikud õlid

Alustuseks on mõistlik juba eeterlikku õli ostes jälgida, et see oleks villitud tumedavärvilisse klaaspudelisse. Mida tumedamasse, seda parem. Eeterlikud õlid on nimelt tundlikud valgusele ja see võib esile kutsuda muutusi nende keemilises koostises. Isegi, kui eeterliku õli pudel on tume, hoia teda ikkagi pimedas kohas! Eeterlike õlide puhul on tegemist tugevate kontsentraatidega. Seepärast ongi soovitatav, et nii eeterlike õlide kui neid sisaldavate toodete puhul kasutataks klaastaarat, mitte plastmassi. Sellega tagad, et õli ei reageeri taaraga ja selle koostis püsib muutumatuna. Eriti oluline on see neil juhtudel, kus toodet seisab taaras pikemat aega.

Vali õige säilituskoht

Ka säilituskoha temperatuur on tähtis. Eeterlikud õlid on soojusele tundlikud. Ideaalis võiks hoiukoha temperatuur olla umbes +8°C ringis. Ehk näiteks külmikuriiulil üks eraldi karbike, mis kaanega suletav, on hea lahendus, kus eeterlikke õlisid säilitada.

Nagu mainitud, on eeterlikud õlid väga kergesti lenduvad. Kui jätate õlipudeli lahtiselt seisma, võite ühel hetkel eest leida sootuks tühja pudeli. Lisaks tuleb võimalikult vältida eeterliku õli kokkupuudet õhuga. Seetõttu sulge eeterlikku õli kasutades pudel iga kord korralikult korgiga, enne kui selle käest paned. Samuti kontrolli, et õlipudeli kork oleks tihedalt kinni keeratud, enne kui selle säilituskohta asetad.

Kui eeterliku õli säilitamisel on kõik tingimused korralikult täidetud, püsib see kasutuskõlbliku ja toimivana umbes 18-24 kuud. Erandina tuleb meeles pidada, et tsitruselistest valmistatud õlide säilivus on vaid 9 kuud! Pärast „parim enne“ kuupäeva möödumist hakkab eeterliku õli terapeutiline toime nõrgenema. Kõige parem on aga eeterliku õli kasutuskõlblikkust hinnata oma ninaga. Nii kaua, kui eeterliku õli lõhn püsib „õige“ ja muutumatuna, võib seda kasutada. Tuleb lihtsalt arvestada, et ajaga selle toime nõrgeneb ega ole ei ole enam nii tugev, kui värskel õlil. Siiski on mõistlik kasutuskõlblikku, kuid säilivusaja ületanud eeterlikku õli kasutada pigem lõhnalambis ja vältida selle kandmist nahale.

Kui valmistad aga eeterlikust õlist ja baasõlist valmissegu näiteks massaažiks või niisama peale määrimiseks, järgi selle säilitamisel samu põhimõtteid, mida eeterlike õlide puhul: hoia segu tumedas ja korralikult suletud klaaspudelis pimedas ja jahedas kohas. Sellisel juhul püsib segu kasutuskõlblikuna 2-3 kuud.

Leia aegunud õlile rakendus

Vanaks läinud eeterlikele õlidele saab aga leida mitmesugust rakendust. Need sobivad suurepäraselt erinevate koduste puhastus- ja desinfitseerimisvahendite või õhuvärskendajate valmistamiseks. Lisa näiteks pesu pesemisel mõni tilk eeterlikku õli pesuvahendile või -pehmendajale ja pesu saab mõnusalt värske aroomi. Või tilguta õli põrandapesuvette ning tulemuseks on puhtam põrand ja mõnusalt lõhnav tuba. Või lõhnasta eeterliku õliga välikäimlat. Märksõnadena võib veel nimetada riidekappi, jalanõusid, autot jne. Võimalusi on rohkelt, tuleb vaid fantaasiat kasutada. Eriti seetõttu, et nii hinnalisi loodusande on patt lihtsalt minema visata.

Back To Top