skip to Main Content
+372 518 8442 info@miromodo.ee

9 parimat eeterlikku õli talveperioodiks

STOP-märk viirushaigustele

Eukalüpt (Eucalyptus radiata) on tugevalt antibakteriaalse toimega, hävitab viiruseid ja aitab irrutada lima. See teeb eukalüptist suurepärase eeterliku õli talveperioodiks, mil kõikvõimalikud hingamisteede haigused kipuvad kimbutama.

Võid kasutada eukalüpti eeterlikku õli lõhnalambis, et õhku desinfitseerida, kui pisikud parajasti liikvel. Kui aga köha-nohu vaevab, on hea eukalüptiga teha inhalatsiooni. Lisaks on eukalüptil ergutav toime.

Ravintsara (Cinnamomum camphora, tsineool-tüüpi) on teine suurepärane õli viirushaiguste korral kasutamiseks. Ravintsara toime on eukalüptiga sarnane, kuid pehmem. Tänu sellele sobib see õli eriti suurepäraselt laste tohterdamiseks ja võiks kindlasti koduses apteegis käepärast olla, kui hingamisteede haigused parajasti liikvel on.

Ravintsara avab hingamisteid, kui turses limaskestade tõttu ei taha õhk hästi läbi käia. Erinevalt eukalüptist mõjub ravintsara aga rahustavalt ja und soodustavalt. Kui laps on haiguse tõttu pahur ja kinnine nina või köha ei lase uinuda, tilguta tilgake ravintsarat padja servale või ööpesu kaelusele. Seejuures jälgi, et laps käsi vastu õli ei hõõruks ja see silma ei satuks.

Piparmünt (Mentha x piperita) on kolmas viiruste ja bakterite vastase toimega õli. Piparmünt on aga väga ergutava toimega. Seepärast ei tasuks seda õli õhtul enne magamaminekut kasutada, kui on probleeme uinumisega.

Muidu on aga tegemist suurepärase õliga. Eriti, kui lisaks muule vaevab ka peavalu. Piparmünt on nimelt üks tugevamaid valuvaigistajaid.

Samas tuleb arvestada sellega, et piparmünt kergitab vererõhku. Seetõttu ei soovitata seda kõrgvererõhutõve all kannatajatele. Samuti ei sobi piparmünt alla 3-aastastele lastele.

Kõiki neid õlisid võib ühtlasti baasõlisse lahjendada ja määrida viirushaigusest valutavatele lihastele, köha korral ka rindkerele.

Tüümiani (Thymus vulgaris, linalool-tüüpi) eeterlikku õli võib samuti baasõlisse lahendada ja seda kehale määrida. Eriti juhul, kui viirushaigused, sh hingamisteede haigused või “kõhuviirus” korduma kipuvad.

Tüümian on väga positiivne õli, mis tugevdab nii immuun- kui närvisüsteemi. Kasutamisel tuleks aga jälgida, et tegemist on linalool-tüüpi tüümiani eeterliku õliga, mis ei ärrita nahka. 

Käed ja jalad soojaks

Ingveril (Zingiber officinale) on samuti desinfitseeriv, infektsioonide vastane ja lima irrutav toime. Seega on ka ingveri eeterlik õli viirushaiguste perioodil igati näidustatud. Lisaks on ingver väga soojendav ja tugevdav ning ergutab hästi perifeerset vereringet. Viimase puhul kipuvad käed ja jalad kergesti külmetama.

Sellisel puhul võta umbes 5 ml mõnda meelepärast baasõli ja sega sellesse 2-3 tilka ingveri eeterlikku õli. Külmal aastaajal masseeri selle seguga regulaarselt oma käsi ja jalgu. Nii hakkab vereringe neis vähehaaval paranema ja külmatunne väheneb.

Ka lihas- ja reumaatiliste valude korral võid probleemseid piirkondi sama seguga määrida. Regulaarsel kasutamisel tuleb vaid iga paari nädala tagant paari-kolmepäevane paus teha, et keha õliga liialt ära ei harjuks.

Talvemasendusest piiks

Greip (Cirtus paradisi) ja tegelikult kõik tsitruselised on suurepärased õlid talvise päikesevalguse puudumise korvamiseks. Greip on tõeline „rõõmuõli“. Tilguta seda lõhnalampi ja lase ruumil meeldiva aroomiga täituda. Samaaegselt see ka desinfitseerib ruumi õhku.

Greibi eeterlik õli tõstab tuju, rahustab, leevendab stressi ja masendust ning annab jõudu kurnatuse korral.

Sidrun (Citrus limon) on samuti võrratu eeterlik õli õhu desinfitseerimiseks. Lisaks on sidrunil ergutav ja keskendumisvõimet parandav ning pimeda ajaga kaasnevat masendust leevendav toime.

Apelsin (Citrus sinensis) aitab luua rahulikku meeleolu ja vähendab samuti masendust.

Tsitruseliste puhul tuleb kindlasti arvestada, et nad muudavad naha UV kiirgusele vastuvõtlikumaks. Kui lähete end lõunamaareisile turgutama või solaariumisse, vältige nende õlide nahale kandmist vähemalt paar-kolm päeva enne ja pärast päevitamist.

Must kuusk (Picea mariana) on aga tuntud oma jõudu andva ja närvisüsteemi tugevdava mõju poolest. Seega, kui tekib tunne, et enam ei jaksa ja kevad on veel lootusetult kaugel, aitab must kuusk edasi minna.

 

Refereeritud Ulla-Maija Grace’i raamatust „Käytännön aromaterapiaa“

Back To Top